BEARSSEJR TRODS HIC-COMEBACK

Bakken Bears nåede foran med 55-32 i starten af tredje periode, men alligevel var HIC meget tæt på at vinde den tredje DM-finale. Bears holdt dog stand, vandt 86-81 og fik dermed reduceret til 1-2 i finaleserien, der fortsætter på lørdag i Forum Horsens. Maurice Acker mest scorende med 26 point.

Trods en ganske solid føring undervejs, holdt det umådeligt hårdt før Bakken Bears kunne trække sig sejrrigt ud af det tredje DM-finaleopgør. Bears vandt 86-81, og fik reduceret til 1-2 i finaleserien, der fortsætter med kamp fire lørdag kl. 14.30 i Forum Horsens. Over 1800 tilskuere så med fra en pakket Vejlby-Risskov Hal.

Bakken Bears kom ud med et langt højere tempo end i de første tre kampe. Intensiteten var i top, og Bears kom lynhurtigt foran 6-0, hvilket fik HIC head coach Arnel Dedic til at tage en time out. Bears øgede tli 10-2 og videre til 14-4 inden Horsens IC, anført af Ante Gospic og Marquis Addison gik på et 7-0 run. Herefter blev det Bears’ tur til at scorede syv point i træk, heraf fem af Maurice Acker. HIC fik ikke hentet ind på Bears, der vandt første periode 26-18.

BUZZERBEATER NEDERLAG I HORSENS
13 mar 2025

BUZZERBEATER NEDERLAG I HORSENS

Blot to dage efter den flotte Bearssejr mod Newcastle, blev det til et knebent...
INTENS UDEKAMP VENTER MOD HORSENS IC
13 mar 2025

INTENS UDEKAMP VENTER MOD HORSENS IC

Torsdag den 13. marts tager Bears til Horsens for at spille tredje kamp i...
BEARS VINDER EFTER GOD ANDEN HALVLEG
11 mar 2025

BEARS VINDER EFTER GOD ANDEN HALVLEG

Newcastle Eagles var klart bedst i første halvleg, men Bakken Bears spillede en blændende...
OPLEV ENBL-KVARTFINALES INTENSITET
10 mar 2025

OPLEV ENBL-KVARTFINALES INTENSITET

Tirsdag den 11. marts vender ENBL tilbage til Sparekassen Danmark Basketball Center, hvor Bakken...
NEWS ARCHIVE