2017-12-06

STORT NEDERLAG KOSTER FØRSTEPLADSEN

Det blev en røvfuld af de større, da Bakken Bears i den sidste puljekamp i FIBA Europe Cups gruppe B tog imod BC Nevezis fra Litauen. Bears bliver med nederlag på 64-90 nummer to i puljen og får dermed et sværere udgangspunkt i det andet gruppespil.

Udeholdet var klogere, stærkere og smartere og allerede fra første periode var den stødpude på 15 point som Bears havde elimineret. Nevezis førte med 29-9 og ramte alene i første periode syv trepointscoringer. I anden periode fortsatte litauerne, og hvis de missede deres skud havde de evnen til at lægge rebounden i kurven. Der var litauer-føring på hele 51-23 ved halvlegspausen!

Det blev marginalt bedre i tredje periode, men uden Bears kom tæt på. I fjerde Bears fik Bears reduceret, så holdet kun var bagud med seks point i den samlede stilling – altså medregnet de 15 point holdet startede med – men Tamulis ramte to treere i fjerde periode og Bears kom aldrig tæt på.

Topscorer for Bears var Michel Diouf, der scorede 20 point som blev suppleret med 8 rebounds, mens DeVaughn Akoon-Purcell scorede 18 point. For Nevezis scorede Justas Tamulis 19 point.

 

NEDERLAG EFTER OVERTIME
04 feb 2025

NEDERLAG EFTER OVERTIME

Det blev til et overtimenederlag i den sidste grundspilskamp i ENBL-turneringen, da Basket Brno...
SEJR OVER BMS HERLEV
01 feb 2025

SEJR OVER BMS HERLEV

Det holdt hårdt, men Bakken Bears fik en sejr over BMS Herlev. Bears vandt...
AFSLUTTENDE ENBL-KAMP
29 jan 2025

AFSLUTTENDE ENBL-KAMP

Tirsdag den 4. februar er ENBL tilbage i Sparekassen Danmark Basketball Center, hvor Bakken...
RANDERS CIMBRIA VINDER FØRSTE TITEL
26 jan 2025

RANDERS CIMBRIA VINDER FØRSTE TITEL

Det blev som forventet helt tæt, da Bakken Bears og Randers Cimbria tørnede sammen...
NEWS ARCHIVE