Bakken Bears jagter førstepladsen i gruppe E mod de ukrainske mestre

Bakken Bears håber onsdag aften at sætte sig definitivt på førstepladsen i FIBA Europe Cups gruppe E, når de ukrainske mestre fra Cherkaski Mavpy kommer på besøg i Vejlby-Risskov Hallen klokken 18:30.

De danske mestre kan med en sejr sætte sig definitivt på gruppens førsteplads, hvis Z Mobile Prishtina samtidig taber til Steaua Bucuresti. Skulle både Bakken Bears og Prishtina vinde, så skal danskerne spille den altafgørende kamp på udebane mod Prishtina. Aarhusianerne vandt dog det første indbyrdes opgør med hele 24 point, så meget skal gå galt, hvis ikke man skal være bedre indbyrdes mod mesterholdet fra Kosovo. Taber Bakken Bears onsdag, og Prishtina vinder, så er man tvunget til en sejr i Kosovo.

I Bakken Bears-lejren håber man på at sikre sig førstepladsen i gruppen, da det på papiret vil give en lettere vej til en potentiel knockoutfase. Vinder man gruppen, bliver man parret med to andenpladser og en enkelt førsteplads fra andre grupper. Bliver man derimod toer i gruppen, så bliver man omvendt parret med to førstepladser og en enkelt andenplads.

Læs hele foromtalen

BEARS TAGER IMOD RANDERS I VARM KULISSE
09 apr 2025

BEARS TAGER IMOD RANDERS I VARM KULISSE

Torsdag den 10. april er Bakken Bears klar til at tage imod Randers Cimbria...
ELENDIG 1. HALVLEG KOSTEDE
03 apr 2025

ELENDIG 1. HALVLEG KOSTEDE

En meget dårlig første halvleg, en forsvarsmæssigt ringe fjerde periode, hvor hjemmeholdet scorede 30...
BEARS JAGTER SEJR MOD RABBITS
01 apr 2025

BEARS JAGTER SEJR MOD RABBITS

Torsdag d. 3. april tager bjørnene til Fyn for at møde Svendborg Rabbits. Samme...
SLUTSSPILSSTEMNING OG SEJR
27 mar 2025

SLUTSSPILSSTEMNING OG SEJR

Hvilken intensitet, hvilken stemning – og hvilken sejr over ærkerivalerne fra Horsens IC. Bears...
NEWS ARCHIVE